Пост-травматична ринопластика

Пост-травматичну ринопластику проводять коли є необхідність відновити зовнішній вигляд і функції носа після будь-яких травм: від ударів в результаті тренувань та вуличних бійок до хронічних ушкоджень, пов’язаних з професійною діяльністю. Це є одним з найскладніших видів пластичной операцій взагалі, і пластики носа зокрема. Саме тому дуже важливо, щоб пластику носа після травм робив професійний ЛОР-хірург з досвідом проведення якомога більшої кількості подібних операцій.

Кому показана пост-травматична ринопластика

  • Людям з хронічними травмами носа: екстремалам, каскадерам, спортсменам, особливо тим хто займаються боями без правил і іншими контактними бойовими мистецтвами. Найчастіше тут мають місце численні переломи носової перегородки і спайки. 
  • Людям з травмами, отриманими через аварії, удари, падіння, тощо. При таких фізичних впливах пошкоджуються шкіра, кістки, хрящі та носова перегородка. Часто зустрічаються переломи із сідлоподібної деформацією, коли спинка носа сплющується від удару і утворюється помітна западина. 

Що відбувається з носом після травми

Носова структура — дуже тонка, заплутана і одна з найскладніших в людському організмі. Вона відповідає не тільки за зовнішній вигляд носа, але і за безліч його функцій: дихання, нюх, захист, очищення, зволоження, зігрівання, звучання голосу. Коли ніс отримує травму, ця збалансована природна система руйнується в результаті переломів кісток, пошкоджень хрящів, кровотеч, видимих змін в носі, внутрішніх відхилень, асиметрій всередині і з зовні.

Саме тому потрібно звертатися за медичною допомогою після будь-яких травм носа, а не тільки після тих, які здаються вам серйозними. На жаль багато людей люблять лікувати удар в ніс самостійно: зупиняють кровотечі закладанням в ніздрі якоїсь тканин, обкладають ніс льодом і чекають, коли зникнуть гематоми і спаде набряклість. Зазвичай вони навіть не знають що таке септальна гематома, яка утворюється в середині носу в результаті кровотеч, і що її наслідками можуть б не тільки головний біль, блювота та раптова непритомність, а й більш тривалі ефекти, як то сідлоподібний ніс — западина посередині носа, яка утворюється через відмирання пошкодженого хряща носової перегородки.

Як проводиться ринопластика після травми

Пост-травматична ринопластика може потребувати реконструкції різних частин носа, в залежності від характеру травми що було отримано Зламаний ніс не тільки позначається на зовнішньому вигляді, але і найчастіше не дає пацієнту нормально дихати. Тому пластика носа після травми — це майже завжди комбінована операція, яка складається з реконструкції пошкоджених тканин та відновлення нормального дихання за допомогою септопластики — виправлення викривленої перегородки. 
При реконструктивній ринопластиці часто виникає необхідність у використанні хрящових імплантів. Вони бувають:

  • з власних тканин пацієнта — аутохряща;
  • з донорських тканин — аллохряща;
  • з штучного хрящу: з силікону або поліетилену.

 

Найкращий варіант — це власний хрящ, а саме з області власного носа, бо він найкраще приживається. Донорський або штучний хрящ є сенс застосовувати тільки тоді, коли власних тканин не вистачає.

Звертатися до пластичного хірурга слід тільки після закінчення запалення і загоєння тканин, зазвичай це станеться через 4-6 після травми місяців. В особливо складних випадках операцію можна виконувати лише через рік.

Як проходить консультація при посттравматичній ринопластиці

Підготовка до ринопластики — це завжди індивідуальний досвід, який починається з індивідуальної консультації між вами і вашим пластичним хірургом. Він оцінить ваш ніс і пошкодження, старі або нові. Радимо взяти з собою фотографії себе (або особи яка потребує операції) до травми, щоб хірург підібрав оптимальний варіант реконструкції. Якщо вам не подобався ваш ніс до травми, поговоріть з хірургом про будь-які зміни, які ви хотіли б бачити.

Не втрачайте часу після травми носа. Заплануйте консультацію, щоб дізнатися чи все добре, та у гіршому випадку — як ринопластика допоможе відновити пошкоджений ніс.